V Sloveniji se vzreja vsaj deset različnih vrst goveda. Med njimi prevladujejo:
Črno-belo govedo
Pri pasmi so možne številne variacije črne in bele barve od čisto črnih živali do skoraj čisto belih. Navadno se po telesu izmenjujejo črne in bele lise. V primeru pojava homozigotov recesivnega gena za rdečo barvo so možne tudi kombinacije v rdeči barvi.
Limuzin (Limousin) govedo
Limuzin govedo je zelo primerno za celodnevno pašo tudi v ekstenzivnih (težjih) razmerah. V vseh razmerah reje prihajajo do izraza njegove pomembne značilnosti, kot so vzdržljivost, prilagodljivost v vseh klimatskih razmerah ter ekstremnih pogojih reje, in to mu omogočajo čvrste noge. Pomembna značilnost limuzin pasme je tudi odlična klavna kakovost v dejansko vseh obdobjih rasti.
Lisasto govedo
Lise so v odtenkih pšenično rumene do temno rjave barve na beli podlagi, enakomerno pigmentirane in enakomerno porazdeljene. Glava je bele barve, mogoče so pigmentne lise okoli oči. Konec repa (čop) je bele barve. Roževina je svetla. Smrček je roza barve. Je kombinirana pasma – za dvojno uporabo, za prirejo mleka in mesa. Kratka, gladka in sijoča dlaka, primerna starosti in letnemu času.
Montbeliard govedo
Žival je v mlečnem tipu z rdečimi lisami po telesu, belo glavo in kratkimi rogovi. Odrasla krava tehta med 600 in 700 kg, višina vihra je 145 cm. Biki tehtajo med 900 in 1200 kg. Živali niso v izrazito mlečnem tipu kot so to moderne Holštajn krave, imajo nekoliko nižjo mlečnost, so dolgožive z dobro plodnostjo in večjo odpornostjo pred mastitisom.
Rjavo govedo
Možni so številni odtenki rjave do sive barve z možnostjo rahlih belih pigmentiranih delov. Rjava pasma je kombinirana pasma za prirejo mleka in mesa s poudarkom na visoki prireji mleka.
Šarole (Charolais) govedo
Šarole govedo je izrazito mesna pasma velikega okvira. To je pasma, ki so jo vseskozi selekcionirali izključno za prirejo mesa. Je izrazito pašno govedo in ga odlikuje velika sposobnost zauživanja hranilnih snovi, zato jo lahko uspešno redimo tudi na skromnejših pašnikih. Zaradi posebne strukture naših kmetijskih zemljišč ter zaradi lastnosti šarole pasme lahko tudi v Sloveniji pričakujemo na eni strani povečanje čistopasemskih rej (krave dojilje), na drugi pa tudi nadaljnjo uporabo bikov šarole pasme za gospodarsko križanje.